Maluje bez użycia pędzla - Anna Filipiak
Anna FilipiakBrzmi niewiarygodnie? A jednak. Anna Filipiak, której obrazy prezentujemy na nowej wystawie w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza, do tworzenia swoich obrazów używa szpachelki, gąbki i gałganków. Po pędzel sięga bardzo rzadko.
Anna Filipiak mieszka w Dzierżoniowie od ubiegłego roku, ale już zdążyła wyczuć w mieście klimat sprzyjający artystom. Próbowała swoich sił w 7. Dolnośląskim Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej "Walor 2016". Wcześniej mieszkała w USA, gdzie kilkukrotnie wystawiała swe prace.
Jest samoukiem,. - Od dziecka lubiłam artystyczne rzeczy, malowałam, rysowałam, lepiłam, ale moi rodzice nie przywiązywali do tego wagi, choć mam w rodzinie dwóch wujków malarzy – opowiada 35-latka. Maluje surrealistyczne oleje na płótnie, zazwyczaj w dużych formatach. - Wtedy mogę malować to, co chcę, nie muszę się trzymać schematów – tłumaczy.
Nie lubi też nadawać swoim obrazom tytułów, woli zostawić interpretację po stronie oglądającego. - Gdy ktoś mnie pyta, co namalowałam, ja pytam, co widzi. A gdy zaczyna mi opowiadać, potwierdzam jego wersję, choćby zupełnie odbiegała od wizji – śmieje się. Jest zdania, że sztuka powinna sprawiać radość i przyjemność. Wybiera więc jasne i wesołe kolory.
Inspiracją do powstania obrazów są często osoby czy zdarzenia z życia artystki, która na co dzień studiuje filologię angielską. Swojemu hobby oddaje się w wolnych chwilach w domowym zaciszu. Proces twórczy trwa czasami całymi tygodniami, bo nakładane grubymi warstwami farby schną długo.

Maluje bez użycia pędzla - Anna Filipiak. Maluje bez użycia pędzla - Anna Filipiak. Maluje bez użycia pędzla - Anna Filipiak. Maluje bez użycia pędzla - Anna Filipiak. Maluje bez użycia pędzla - Anna Filipiak. Maluje bez użycia pędzla - Anna Filipiak. Maluje bez użycia pędzla - Anna Filipiak. Maluje bez użycia pędzla - Anna Filipiak.

Zdjęcia i tekst Julia Kłos, UM.