Obrazy inspirowane pięknem w Oknie Artystycznym - Janina Golis
Janina GolisMaluje głównie kwiaty i pejzaże, ale także portrety. Olejem lub akrylami. Choć robi to od niedawna, od 2013 r., odnajduje w tym radość tworzenia, relaks i satysfakcję. Janina Golis, której prace mogliśmy oglądać w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza, to kolejna z utalentowanych dzierżoniowianek, której twórczość prezentowaliśmy.
Lubiła malować od dziecka. Czasem wykorzystywała talent w pracy zawodowej w szkole, ale na poważniej zajęła się sztuką na emeryturze. Od 2013 r. należy do Koła Plastyków Amatorów działającego przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. - Kształcę i rozwijam swój warsztat, dostaję w kole cenne wskazówki - opowiada artystka. - Malarstwo jest jedną z moich pasji. Zajmuję się również wyszywaniem. Robię to dla przyjemności, a moje prace trafiają głównie do rodziny i znajomych.
Wzorem dzierżoniowianki jest Leonardo da Vinci. Ale podpatruje też i korzysta z doświadczenia innych malarzy, także swoich kolegów i koleżanek - plastyków amatorów. Maluje albo ze zdjęć, albo z natury. - Inspiruje mnie piękno, które nas otacza - mówi. Jej malarskim marzeniem jest plener w Hiszpanii. Chciałaby uwiecznić tamtejsze krajobrazy, które zapadły jej w pamięć podczas poprzedniego tam pobytu.
Przypomnijmy, że Okno Artystyczne ma na celu zainteresowanie mieszkańców pasjami ludzi, którzy na co dzień żyją wśród nas. To również sposób na promocję lokalnych artystów - ludzi, którzy szarą rzeczywistość przekuwają w swej wyobraźni w barwne, wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju wytwory swych rąk - obrazy, rzeźby, gobeliny, hafty, witraże.

Obrazy inspirowane pięknem w Oknie Artystycznym - Janina Golis. Obrazy inspirowane pięknem w Oknie Artystycznym - Janina Golis. Obrazy inspirowane pięknem w Oknie Artystycznym - Janina Golis. Obrazy inspirowane pięknem w Oknie Artystycznym - Janina Golis. Obrazy inspirowane pięknem w Oknie Artystycznym - Janina Golis. Obrazy inspirowane pięknem w Oknie Artystycznym - Janina Golis. Obrazy inspirowane pięknem w Oknie Artystycznym - Janina Golis. Obrazy inspirowane pięknem w Oknie Artystycznym - Janina Golis.

Obrazy inspirowane pięknem w Oknie Artystycznym - Janina Golis. Obrazy inspirowane pięknem w Oknie Artystycznym - Janina Golis. Obrazy inspirowane pięknem w Oknie Artystycznym - Janina Golis.

Zdjęcia i tekst Julia Kłos, UM.