Prace twórcze podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie
(...) Dzieło jest tym fenomenem, który zawiera w sobie potencjał interpretacyjny i nie do końca jest tylko tym, co na nim widać.
Irena Bogucka-Węgiel.Przepiękne anioły i dekoracje świąteczne, który stanęły w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza, to prace twórcze podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie działającego przy ul. Nowowiejskiej 88a. Powstały w ramach terapii z Powertexu, z którego można wykreować rzeźby, obrazy, dekoracje i biżuterię.
Uczestnikami ŚDS są osoby po przebytych kryzysach psychicznych. Przychodzą do placówki na zajęcia terapeutyczne. Prace zostały przygotowane na zajęciach terapii w pracowni plastycznej, gdzie ich uczestnicy zapoznają się z różnymi technikami twórczymi. Tym razem jest to Powertex - tworzenie rzeźb z tkanin.
Powertex jest przyjaznym dla środowiska utwardzaczem tkanin na bazie wody. Utwardza materiały chłonne, takie jak tkaniny, papier, karton, skóry i włókna szklane. Można go z powodzeniem łączyć z samoutwardzalnymi glinami, betonem, kamieniami, ceramiką, drewnem, piaskiem. Jest dostępny w formie gotowej do użycia. To produkt bezpieczny dla ludzi i środowiska, mogą z nim pracować również dzieci. A podopieczni ŚDS bardzo go polubili.
W ich terapeutycznej pracy twórczej ważny jest nie tylko efekt końcowy. Wielkie znaczenie ma cały proces twórczy, który redukuje stres, niweluje negatywne emocje, pozwala oderwać się od przygnębiającej rzeczywistości. Udział w pracach zbiorowych podnosi kompetencje społeczne, ułatwia relacje międzyludzkie, wpływa na umiejętność współdziałania w grupie. Powstałe dzieła dają ich twórcom satysfakcję, podnoszą poczucie własnej wartości, a także motywują do dalszej pracy.
Prace plastyczne w Środowiskowym Domu Samopomocy koordynuje zespół terapeutyczny Jolanta Myśliwiec i Magdalena Modrzer-Poter pod kierownictwem Agnieszki Petruk-Miki.

Prace twórcze podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie. Prace twórcze podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie. Prace twórcze podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie. Prace twórcze podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie. Prace twórcze podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie. Prace twórcze podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie. Prace twórcze podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie. Prace twórcze podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie.
               
Prace twórcze podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie. Prace twórcze podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie. Prace twórcze podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie. Prace twórcze podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie. Prace twórcze podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dzierżoniowie.