Powrót do strony głównej.


Wyszukiwarki internetowe są jednymi z najczęściej używanych narzędzi do znajdowania informacji. Mniej znanym faktem jest możliwość wykorzystywania tych serwisów do wyszukiwania plików graficznych. Poniżej pokażę, które wyszukiwarki to potrafią i na jakiej zasadzie działają. Podejście do tematu różnych serwisów jest bardzo zróżnicowane. Niektóre z nich po prostu przeszukują swoje własne bazy danych sprawdzając, czy pliki graficzne z milionów stron internetowych pasują do wpisanych określeń, pod względem nazwy pliku lub tekstu na oryginalnej stronie. Inne natomiast posiadają dostęp do rozbudowanych kolekcji fotograficznych, do których można się dostać jedynie poprzez odpowiedni serwis. Różne jest także podejście poszczególnych programów do opcji poszukiwań, które oferują. Na przykład można wybrać, czy chcemy szukać zdjęć kolorowych, czy czarno-białych. Niektóre oferują nawet możliwość wyszukiwania plików z przezroczystym tłem.
Wspólny dla wszystkich wyszukiwarek jest sposób prezentacji wyników. Po wykonaniu zadania, zdjęcia przedstawiane są w postaci miniaturek tak, żeby użytkownik od razu mógł wybrać interesujące go zdjęcia. Zazwyczaj wyświetlane są także dodatkowe informacji takie jak rozmiar pliku, format i rozdzielczość, a także, oczywiście, odnośnik do oryginału. Często podawany jest także drugi odnośnik do strony zawierającej to zdjęcie.
 
   
Alltheweb
baza danych zawiera ponad 66 milionów wysokiej jakości plików multimedialnych. W celu rozpoczęcia poszukiwań należy wybrać opcję Search for Pictures (szukaj zdjęć) na stronie głównej i wpisać temat poszukiwań w pole tekstowe. Program przeprowadzi tzw. proste wyszukiwanie (Simple Search), w którym zdjęcia są wyszukiwane bez dokładniejszej specyfikacji. http://www.alltheweb.com/
 Lycos
Serwis Lycos oferuje dwa zupełnie inne sposoby wyszukiwania zdjęć. Na stronie głównej znajduje się przycisk Multimedia, który prowadzi nas do połączonej wyszukiwarki plików graficznych, audio i wideo. Słowa kluczowe, które mają być znajdowane, wpisuje się w taki sam sposób, jak w wyszukiwarce stron. Lycos Multimedia.
Altavista Image Search
Często używana wyszukiwarka Altavista posiada zaawansowane funkcje wyszukiwania zdjęć. Na międzynarodowej stronie Altavista należy wybrać opcję Images. Szybkie, standardowe przeszukiwanie już pozwala na określenie rodzaju plików, które mają być brane pod uwagę (fotografii, grafik, przycisków, banerów) i w jakich kolorach (zdjęcia kolorowe, czarno-białe). Altavista - Strona główna.
 Mamma
Nazywa się "Matką wszystkich wyszukiwarek" - całkiem z resztą słusznie, z co najmniej jednego powodu: Mamma jest wyszukiwarką przeszukującą dane wielu oddzielnych serwisów. Serwisami, z których korzysta przy poszukiwaniu plików graficznych - uruchamianego przez wciśnięcie przycisku Power Search oraz Images - są Lycos, Ditto i Webshots. Mamma.
 Ditto
Inaczej niż w innych przeszukiwarkach, gdzie wyszukiwanie plików graficznych jest tylko jedną z opcji, Ditto jest typowo "wizualną wyszukiwarką" zaprojektowaną specjalnie do tego celu. W momencie pisania tego tekstu baza danych zawierała prawie sześć milionów miniaturek z ponad 115 milionów obrazów. http://www.ditto.com.
 Megaport
Strona główna serwisu Megaport dostępna jest po węgiersku i angielsku. Opcja Search by Category oferuje możliwości wyszukiwania Pictures (plików graficznych), Icons (ikon) oraz Fonts (czcionek). W prosty sposób możemy wybrać serwis, który będzie przeszukiwany (m.in. Mamma, Excite, Ditto, Lycos, Altavista, Yahoo). Megaport.
 Excite
Serwis Excite umożliwia dwa sposoby wyszukiwania zdjęć. Jeden z nich to oddzielna wyszukiwarka zwana Webshots, która jest dostępna przez przycisk Photos w górnym menu, a druga dostępna bezpośrednio ze strony głównej Excite. Excite International
 Webshots
Webshots został stworzony przez firmę, która stworzyła także serwis Excite i jest przeznaczony wyłącznie do wyszukiwania plików graficznych. Oprócz wyszukiwarki oferuje także wiele galerii tematycznych umożliwiających szybki podgląd znajdujących się tam galerii. Webshots.
 Google
Serwis Google obiecuje przeszukiwanie zbioru 250 milionów obrazów. Żeby uzyskać dostęp do funkcji wyszukiwania obrazów, należy kliknąć na Advanced Search (wyszukiwanie zaawansowane) na stronie głównej. Następnie trzeba wpisać odpowiednie słowo kluczowe. Google.com.
 Yahoo! Picture Gallery
Yahoo! Picture Gallery jest archiwum ponad 400,000 zdjęć, które, z niewielkimi ograniczeniami, mogą być wykorzystywane do użytku prywatnego. W Yahoo, fotografie są pogrupowane w kategorie. Można również wyszukiwać zdjęcia według wpisywanych słów kluczowych. http://gallery.yahoo.com/.
 
 

 

| HomeWielcy malarze |Zabytki | Linki | Książka gości |
Copyright © 2002, KMJ-net, Kazimierz M. Janeczko